Autor Wiadomość
Rafał
PostWysłany: 23, 26 Lis 2007    Temat postu: wyznanie - kłopoty praktyczne

Spotkałem się z praktycznym problemem w "rozpoznaniu" wyznania poległego żołnierza. Wiadomo, że taka informacja była na nieśmiertelniku. Na grobach brak takiej informacji. Z wiekszą dozą prawdopodobieństwa można określić żołnierzy wyznania mojżeszowego (po imieniu i nazwisku), choć czasem zdarza się, że i oni leżą pod nagrobnym krzyżem. Dość trudno określić z całą pewnością czy poległy był np. protestantem, prawosławnym czy katolikiem.
Marek Drabik
PostWysłany: 19, 18 Lis 2007    Temat postu:

proponuję dodawać także wyznanie, będziemy wówczas mieli pewne rozeznanie co do składu narodowościowego jednostki. Można również brać pod uwagę adres, spotkaliśmy na cmentarzu takie zapisy: "...syn ziemi sieradzkiej" lub "...syn ziemi krakowskiej". Należy chyba również pozostawić wolną rubrykę na dodatkowe informacje, których nie można jeszcze przewidzieć. A sam pomysł uważam za dobry. Dodam, że w poszukiwaniach zapisków, list poległych, itd. należy zaglądać np. w okolice Wągrowca, sam zdobyłem relację o żołnierzu poległym podczas prowadzonych tam prac fortyfikacyjnych. Zabity został strzałem z sąsiedniego brzegu jeziora (prawdopodobnie przez dywersanta) i pochowany na cmentarzu w Wągrowcu. Takich zdarzeń i takich miejsc może być więcej
Rafał
PostWysłany: 17, 17 Lis 2007    Temat postu: lista poległych 37 pp - 1939

Proponuję utworzyć nowy temat. Chodzi o tworzenie listy poległych w 1939 roku oficerów i żołnierzy 37 pp. Będąc na cmentarzach widzimy często, iż poległy należał do 37 pp. Zbierzmy te informacje w jednym miejscu - tu na forum!
Myślę, że należy działać wg schematu:
1.imię i nazwisko, stopień wojskowy,
2.wiek lub rok urodzenia, data śmierci,
3.miejsce śmierci, miejsce pochówku

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group